CV Hazırlama

CV Hazırlama

İş başvurularında eğitimin ve iş tecrübelerinin özet olarak anlatıldığı bir CV iş başvurusu yapan kişiyi iyi bir şekilde temsil ettiğinde avantaj sağlar. Bu nedenledir ki etkileyici bir özgeçmiş hazırlama konusuna itina gösterilirse, hazırlanan CV işveren için tatmin edici olacak ve başvuru değerlendirmeye alınacaktır.  

Etkileyici Bir CV Nasıl Olmalı?

 Bir CV’de eğitim, iş tecrübesi ve yetenekleri anlatan metin yanında kişinin resmi bir fotoğrafının bulunması önemlidir. Özellikle takım elbiseli bir fotoğraf büyük avantaj sağlar. Etkili cv örnekleri incelendiğinde fotoğraf olmayan bir CV örneğine rastlanmaz.

Akademik CV’ler dışında bir CV’nin en fazla 2 sayfa olması yeterlidir. İyi bir izlenim uyandırmak ve tecrübeleri ilgi çekecek şekilde aktarmak istenen bilgilerle doldurmak yeterlidir.

İmla kurallarına dikkat etmek çok önemlidir. Birçok firma için imla kuralına dikkat edilip edilmediği başvuru sahibi hakkında olumlu ya da olumsuz değerlendirmede etkilidir.

Başvurulan pozisyonla ilgili bir ön yazı hazırlanması CV’nin etkileyiciliğini arttır.

CV Hazırlama Teknikleri

CV, işverene başvuru sahibi hakkında ilk izlenimleri verir. Özellikle başvuru yapılan firmaların aradığı nitelikleri içermesi ve tecrübelerin etkileyici bir şekilde yazıya dökülmesi halinde CV işverenin dikkatini çekecektir. Unutulmaması gereken, etkileyici ve profesyonelce hazırlanmış bir CV’nin çoğu zaman tecrübelerin önüne geçtiği gerçeğidir. CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken unsurları sıralayarak özgeçmiş yazma teknikleri ile nasıl etkileyici bir CV hazırlanır sizler için listeledik.

Sunum/Önyazı

CV’ye bir kapak veya sunum hazırlamak CV’nin etkileyiciliğini arttır. Okunur yazı tipleri ve yazı boyutu ile özgeçmiş göze hitap edecek ve tarayıcılarda sorun çıkarmayacaktır.

Kişisel Bilgiler

İsim, soy isim, doğum yeri, doğum tarihi, telefon, mail adresi ve ikametgâh bilgileri CV’nin ilk sayfasında yer almalıdır.

Tecrübe ve Kariyer Hedefi

Başvurulan pozisyonla ilgili tecrübe ve eğitimlere yer verilmeli, işe kabul edildiği takdirde firmaya neler katabileceğinden bahsedilmelidir. İş tecrübeleri ilk iş yerinden itibaren en son çalışılan iş yerine doğru sıralanmalı ve alınan sorumluluklar anlatılmalıdır. Tecrübeler anlatılırken daha önce çalışılan firmadaki başarıların ve firmaya olan katkıların anlatılması işvereni etkilemede önemlidir.

Staj Eğitim ve Sertifikalar

Mesleki kurslar ve stajın CV’de atlanmamalı, özellikle alınan sertifikalar firma ve tarih olarak yazılmalıdır.

Referanslar

Başvuru sahibine referans olabilecek kişilerin isim, soy isim, unvan ve telefon bilgisinin CV’de yer alması işverende başvuru sahibi hakkında olumlu izlenimler bırakır.

#özgeçmişhazırlama #etkilicvhazırlama #özgeçmişyazma #cv #cvhazırlamateknikleri #kişiselgelişimeğitimleri #apakakademi #apak

 

 

Call Now ButtonHemen Ara