Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uygulamalarında Eğitim ve Kontrol Mekanizması

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uygulamalarında Eğitim ve Kontrol Mekanizması

 

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU UYGULAMALARINDA EĞİTİM VE KONTROL MEKANİZMASI

Önceki yazımızda kişisel verileri koruma kanunu ‘na uyum süreci hakkında bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise kanun gerekliliklerinin uygulanmasında eğitim ve denetimin önemini vurgulamaya çalışacağız.

                Eğitim, bir kültürün oturmasında ve gelişiminde en önemli enstrümandır. Tüzel kişilik bünyesinde çalışan personelin, kişisel verilerin korunmasının öneminden, idari ve teknik tedbirlerin doğru uygulanmasına kadar çok geniş yelpazede eğitilmesi ve eğitimin sıklıkla tekrarlanması, olası hataların azalması veya tamamen ortadan kaldırılması adına çok önemlidir. Kaldı ki olası bir uygunsuzluk durumunda, kişisel verileri koruma kurumu tarafından durumu incelemek için gönderilecek uzmanın ilk soracağı sorulardan birisi “personelinizi bu konuda eğittiniz mi?” olacak.

                Dolayısıyla eğitimleri belirli aralıklarla tekrarlamak, KVKK ile ilgili çeşitli konularda hatırlatma mail veya mesajları göndererek çalışanları sürekli uyanık tutmakta fayda var. Bu noktadaki belki de en önemli nokta personelin kişisel verilerin kullanımı konusunda bilgilendirilmesi denebilir.

                Sistemin belirlenecek aralıklarla denetlenmesi de işleyiş açısından önemli. Böylece sistemde aksayan yönlerin tespit edilmesi ve bu aksaklıkları ortadan kaldırılacak önlemlerin uygulamaya alınarak sistemin sağlama alınması gerekiyor. Denetimler, uyum çalışmaları sırasında hazırlanan veri envanterinde yer alan bilgilerdeki olası değişiklikleri algılama ve bildirimin güncellenmesi fırsatını sağlaması açısından önemli.

                Bir sonraki yazımızda kişisel verilerin korunması kanunu uyum çalışmalarında yaklaşımın ne olması gerekliliği üzerinde duracağız.

 

Bu süreçte bilgi ve destek almak isterseniz bize hafta içi her gün 08.30-18.30 saatleri arasında 0232 448 40 40 ve haftanın her günü 08:30 - 22:00 saatleri arasında 0532 131 43 12 numaralı GSM numarasından ulaşabilirsiniz.

Yeniden görüşmek üzere sağlıcakla kalın…

 

Call Now ButtonHemen Ara