Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na Uyum Süreci

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na Uyum Süreci

 

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU’NA UYUM SÜRECİ

Önceki yazımızda kişisel verilerin korunması kanunu ‘nun dış ticaret ve uluslararası ilişkilerdeki yerine değinmiştik. Bu yazımızda ise kanuna uyum süreci hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

 

                Kanun iş yaşantımıza önemli değişiklikler getiriyor. Yıllardır devam eden kontrolsüz kişisel veri kullanımı yerine çok daha disiplinli kullanım ve verilerin korunması kavramı geliyor. Hal böyle olunca iş yapış şekillerinde de radikal değişiklikler olması kaçınılmaz. Uyum sürecindeki en önemli aşamalardan birisi, doğal olarak mevcut kişisel veri envanterinin doğru ve eksiksiz hazırlanmasıdır. Veri envanteri, kimlere ait hangi verilerin ne amaçla toplandığını ve işlendiğini, ne kadar süreyle elde tutulacağını, kimlere aktarılacağını ve nasıl korunacağını ortaya koyan çok önemli bir doküman.

Bu envanterin hazırlanmasında, işletme körlüğünün çok sık yaşandığını rahatlıkla gözlüyoruz. Bu yüzden işlemin, dışardan destek alınarak yürütülmesinde fayda var.

                İşletmede yapılacak incelemeler sonrasında hazırlanacak idari ve teknik tedbirler de en az veri envanteri kadar önemli konular. Oluşturulan tedbirlerin kolayca uygulanabilir ve sürdürülebilir olması gerekiyor. Her iki konuda da tecrübeli kişilerin yönlendirmesi süreci kolaylaştırıyor. Sürecin diğer parçaları da düşünüldüğünde, sistemin kurgulanması, mevcut iş yükünüzün üzerine eklenecek ve hata kaldırmaz yapıda yeni yükler demektir. Çalışan sayısı 50’nin üzerinde olan VEYA çalışan sayısı 50’nin altında olsa bile yıllık cirosu 25.000.000 TL üzerinde olan tüzel kişilerin, süreci 30 Eylül 2019 tarihine kadar tamamlayıp VERBİS sistemine kayıt yaptırmaları ve bildirimlerini yapmaları gerekiyor. Kısacası yapılacak iş çok ancak zaman yok.

                Bir sonraki yazımızda Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uygulamalarında eğitim ve kontrol mekanizması hakkında bilgi paylaşacağız.

Bu süreçte bilgi ve destek almak isterseniz bize hafta içi her gün 08.30-18.30 saatleri arasında 0232 448 40 40 ve haftanın her günü 08:30-22:00 saatleri arasında 0532 131 43 12 numaralı GSM numarasından ulaşabilirsiniz.

Yeniden görüşmek üzere sağlıcakla kalın…

Call Now ButtonHemen Ara