Kişisel verilerin korunması kanunu konusunda resmi muhatap kimdir?

Kişisel verilerin korunması kanunu konusunda resmi muhatap kimdir?

 

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU KONUSUNDA RESMİ MUHATAP KİMDİR?

Önceki yazımızda kişisel verilerin korunması kanunu ‘nun tüzel kişiliklerden talepleri konusuna değinmiştik. Bu yazımızda kanunun hangi resmi kurum tarafından, nasıl takip edildiğine dair bilgi vermeye çalışacağız.

               Kişisel Verileri Koruma Kanunu ile ilgili tüm süreçler Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından takip edilmektedir. Bu kurum özerk bir kurum olup kişisel verilerin korunması konusunda karar merciidir. Kurumun en önemli organı kuruldur. Kurul da bu kapsamda kişisel verilerin korunması kanununda resmi muhatabınızdır.

Bu kurulda bulunan personellerin seçimi ve üye sayısı ise aşağıdaki gibidir;

- Cumhurbaşkanlığı tarafından seçilen 5,

- Bakanlar kurulu tarafından seçilen 2,

- TBMM tarafından seçilen 2 olmak üzere toplam 9 kişiden oluşmaktadır.

               Kurum aynı zamanda gerçek kişilerin şikâyetlerini alıp karara bağlayan bir yapıda. Ancak gerçek kişilerin şikâyet veya taleplerini öncelikle ilgili tüzel kişiliğe iletmesi gerekiyor. Tüzel kişilik 30 gün içinde talebe cevap vermezse veya cevaba rağmen mağduriyet devam ederse kuruma başvuru yapılabiliyor, doğrudan kuruma başvur kabul edilmiyor.

               Bir sonraki yazımızda “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırı davranışlarda yapılan uygulamalar nelerdir?hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bu süreçte bilgi ve destek almak isterseniz bize hafta içi her gün 08.30-18.30 saatleri arasında 0232 448 40 40 ve haftanın her günü 08:30-22:00 saatleri arasında 0532 131 43 12 numaralı GSM numarasından ulaşabilirsiniz.

Yeniden görüşmek üzere sağlıcakla kalın…

 

Call Now ButtonHemen Ara