Yetişkin Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yetişkin Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yetişkin eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler irdelendiğinde en önemli husus, yetişkinlerin çocuklara göre bağımsız bireyler olması sebebiyle farklı tekniklerle eğitime tabi tutulması gereğidir. Pedagojide öğrenci olarak eğitimcinin karşısında duran birey eğitimciye bağımlıdır. Oysa Andragoji yani yetişkin eğitiminde, olgunlaşma ile birlikte bağımlı kişilikten sıyrılmış ve hareketlerinde özgürleşmiş bağımsız öğrencilerin eğitimi söz konusudur. Bu sebeple yetişkin öğrencilere eğitim vermekle görevlendirilen eğitimcilerin, yetişkin psikolojisini kavramış ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikteki profesyonel kişilerden oluşması gereklidir.

Yetişkin eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler konusunda yapılan araştırmalar yetişkin bireylerin kendi kendine öğrenmeye daha meyilli olduğunu göstermektedir. Özellikle eğitmen yetiştirme gibi eğitim faaliyetlerinde bu durum oldukça sık karşılaşılan bir durum olarak görülmektedir. Bu tür eğitimlerde uygulanacak farklı yöntemlerle yetişkin bireylerin ilgisi ve konsantrasyonu sağlanarak istenilen verim elde edilebilmektedir.

  • Sunuş yoluyla öğrenme,
  • Soru cevap yöntemi,
  • Tartışma tekniklerinin kavratılması

Yetişkin eğitimlerinde başarıyı sağlayan etkenler olarak sıralanmaktadır. Ayrıca eğitimleri veren eğitmenin nitelikleri de başarılı sonuçların alınabilmesinde en önemli etmenler arasında yer almaktadır.

Yetişkin eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli tekniklerin başında sunuş tekniklerinin öğretilmesidir. Sunum teknikleri, görsel ve işitsel veriler sunarak iletişim sağlamanın en temel yollarından biridir. Güçlü bir sunuş tekniğine sahip olan eğitmen, konsantrasyon sağlamadaki başarısı ile iletişimin hızlı ve doğru olmasını garanti edebilir. Etkili bir sunum yapmadan önce verilecek eğitimin konusu ile ilgili dikkatli bir ön hazırlık yapılması ve teatral yeteneklerle desteklenerek eğitimin tamamlanması gereklidir. Soru cevap yönteminde ise eğitmen öğrencilerin dikkatini sürekli ve kesintisiz bir şekilde üzerinde tutabilmektedir.

Yetişkin eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler konusunda deneyimli ve profesyonel bir kadroya sahip olan Apakakademi, katılımcılara topluluk önünde konuşabilme becerisi, eğitimi doğru şekillendirme, sunum becerisi, ölçme –değerlendirme, tartışma teknikleri gibi birçok konuda katkıda bulunmaktadır. Eğitimlerin sonucunda başarılı olan katılımcılar APAKAKADEMİ tarafından onaylanmış ve eğitmenlerin imzaları bulunan ‘’ Eğiticilerin Eğitimi Program Sertifikası’’ vermektedir. 20 kişi olarak sınırlı tutulan kontenjanlarla yapılan eğitimler, teorik ve pratik yöntemler kullanılarak (5 gün) toplam 40 saat sürmektedir.

#yetişkinEğitimindeDikkatEdilmesiGerekenler #işSğlığıGüvenliğiEğitimler #izmirİşGüvenliği #apakAkademi

 

Call Now ButtonHemen Ara