Kişisel Verilerin Korunumu Kanunu'nun Dış Ticaret ve Platformlarda Yeri

Kişisel Verilerin Korunumu Kanunu'nun Dış Ticaret ve Platformlarda Yeri

 

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU’NUN DIŞ TİCARET VE ULUSLARARASI PLATFORMLARDA YERİ

Önceki yazımızda kişisel verileri koruma kanunu ‘nun aykırılık durumlarında neler yapıldığına dair bilgi paylaşmıştık kişisel verilerin korunması kanunu’na aykırılık durumunda ne yapılıyor?

Bu yazımızda ise kanunun dış ticaret ve uluslararası ilişkilerdeki yerine değinmeye çalışacağız. Özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunmasına yönelik çalışmalar batı dünyasında uzun zamandır devam ediyor. Bu kapsamda hem bir kültür oluşmuş hem de yasal düzenlemeler çok daha ciddi boyuta ulaşmış durumda.

                Ülkemizin Avrupa Birliği’ne uyum sürecinin bir parçası da kişisel verilerin korunması süreçlerinden oluşuyor. Bu süreç çerçevesinde, ülkemizde faaliyet gösteren tüzel kişiliklerin yurtdışı veri aktarımları da mercek altına alındı ve bir takım düzenlemelere başlandı.

                Kişisel verileri koruma kurumu, kişisel verişlerin korunmasına yönelik yeterli mevzuata sahip ülkelerin listesini hazırlıyor. Liste tamamlandığında, listede buluna ülkelere yapılacak kişisel veri aktarımlarında sorun yaşanmayacak. Ancak listede bulunmayan ülkelere kişisel veri aktarımı yapılacaksa kurumdan izin talep edilmek zorunda kalınacak. Kurumun bu ülkelere veri aktarımına izin vermeme yetkisi var. Bunun doğal sonucu olarak ülkemizdeki tüzel kişilerin ithalat, ihracat, Know-How aktarımları, Ar-Ge faaliyetleri, fuar / seminer / toplantı katılımlarında aksamalar yaşanması kaçınılmaz.

                Aynı şekilde Avrupa Birliği ülkeleri de benzeri uygulamaları bizim için yapıyor. Dolayısıyla KVKK yönündeki çalışmalar geciktiği sürece, yurt dışından ülkemize gelecek kişisel verilerde ve bu sayede yapılacak işlemlerde aksamalar olması kaçınılmaz.

                İşinin bir bölümü veya tamamı dış ticarete dayalı olan, uluslararası platformları iş geliştirme amacıyla kullanan tüzel kişilikler için kanunun gerekliliklerini bir an önce yerine getirmek hayati önem taşıyor.

                Bir sonraki yazımızda Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uyum süreci hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bu süreçte bilgi ve destek almak isterseniz bize hafta içi her gün 08.30-18.30 saatleri arasında 0232 448 40 40 ve haftanın her günü 08:30-22:00 saatleri arasında 0532 131 43 12 numaralı GSM numarasından ulaşabilirsiniz.

Yeniden görüşmek üzere sağlıcakla kalın…

 

Call Now ButtonHemen Ara