Diksiyon ve Hitabet

Diksiyon ve Hitabet

Aktarmak istediğiniz konu ne kadar önemli olursa olsun sizi dinleyenler ne konuştuğunuzu anlamıyorsa yapmış olduğunuz konuşmanın maalesef hiçbir değeri yoktur. Bu durumda diksiyon ve hitabet gücü iletilmek istenen mesajın verimlilik başarısını direkt olarak etkiliyor diyebiliriz. Kişisel iletişim bağlamında vermiş olduğu eğitimlerle bu ihtiyacı uluslararası kalite standartları çerçevesinde karşılayan Apak Akademi olarak bugüne kadar vermiş olduğumuz yüzlerce sertifikalı diksiyon ve hitabet kursu ile yüzlerce girişimcinin son derece başarılı işlere imza attığını görmekten bizim için büyük bir kıvanç kaynağıdır. 

Hitabet Ne kadar Etkili İse, O Kadar Başarılı Olursunuz

Özellikle etkili sunum yapmak durumunda olan tüm sektörlerin temsilcilerinin göstermiş oldukları bu başarı grafiğini öncelikle hitabet kabiliyetlerini geliştirmelerine borçlu olduğunun bilinmesi gerekiyor. Başta ürün satış ve pazarlama stratejileri olmak üzere birçok alanda kullandığımız diksiyon ve hitabet becerisi aynı zamanda ticari başarının anahtarını elinde bulunduruyor. Sözgelimi bir ilaç mümessilini ele almak gerekirse bu meslek grubu piyasaya yeni çıkarılmış bir ilacın tanıtımını çok kısa zamanda ve en etkileyici şekilde yapmak durumundadır. Dolayısıyla diksiyon ve hitabet eğitimini sadece güzel bir konuşma yapabilmek olarak değerlendirmemek gerekiyor. Çünkü aynı zamanda size ayrılan süreyi çok iyi kullanılmanız ve en gerekli bilgileri hızlıca aktarmanız gerekecektir. Bunu başaramazsanız tekrar aynı sunumu yapma şansınız olmayabilir. Elbette bu örnekler yüzlerce şekilde çoğaltılabilir; sözgelimi bir firma yöneticisi ürettiği hizmet veya ürünü tanıtırken, ya da siyasi bir kişiliğin gerçekleştirdiği toplantılarda yapacağı etkili konuşmalar yine diksiyon ve hitabet yeteneğinin arttırılması ile sağlanabilir. 

Diksiyon ve Hitabet Yeteneğini Eğitim Alan Herkes Kazanabilir

Güzel ve Etkin Konuşma Eğitimi olarak da adlandırılan diksiyon ve hitabet yeteneğini aslında bu alanda eğitim alan herkesin kazanabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bir başka değişle kişiye özel bir yetenekten daha çok konuşmanın hangi bölümünde nasıl davranılması gerektiğinin bilinmesi ve konuşmanın buna göre bir şekillendirmesi yeterli olacaktır. Peki, Apak Akademi olarak bu çerçevede sizlere hangi eğitimleri veriyoruz başlıklar halinde buna değinelim;

*    Kalabalık kitlelere hitaben şekilleri
*    Konuşma heyecanının kontrol edilmesi 
*    Sesin niteliğinin ayarlanması 
*    Mikrofonla konuşabilme becerisinin geliştirilmesi
*    Duygu ve düşüncelerin konuşmaya doğru yerlere yayılması
*    Akıcı konuşma teknikleri 
*    Spontane konuşma yapabilmek
*    Nefes kontrolünün doğru şekilde sağlanması
*    Konuşma sırasında özellikle I ve A harfi gibi uzatmaların engellenmesi
*    Sese genişlik katacak uygulamalar 
*    Bir metne bağlı kalarak yapılan konuşmalar
*    Türkçe kurallarının uygulanışı
*    Etkili mesaj iletimi
*    Diksiyon fonetik (doğru vurgulama, doğru tonlama ve doğru telaffuz teknikleri)
*    Ünsüz harflerin Sesletimi (Artikülasyon kurallarının uygulanması) 
*    Beden dilini maksimum düzeyde kullanmak

Gibi her biri konuşma içerisinde yerinde kullanılması gereken konular Diksiyon eğitimi çerçevesinde sizlere sunulmaktadır. Dolayısıyla yanlış bir inanış olan kişinin hitabet yeteneği olmadığı şeklindeki düşünce ve doğru bir yaklaşım değildir. Bunun anlamı; az çok toplum içerisinde yaşamsal deneyimi olan herkesin bu eğitimi aldıktan sonra son derece etkili ve başarılı konuşmalar yapabileceğidir. Lütfen eğitim sonunda gerçekleştirmiş olduğumuz sınavların başarısına göre vermiş olduğumuz sertifika belgeli diksiyon ve hitabet kurslarımız ve diğer tüm hizmetlerimiz hakkında sormak istediklerinizi bizlere çekinmeden iletiniz. Sizlerden gelecek soruları yanıtlamaktan büyük mutluluk duyarız. Çağdaş eğitimlerimizi tercih ettiğiniz için şimdiden teşekkür ediyoruz.

#diksiyonvehitabet #güzelveetkinkonuşmaeğitimi #etkilisunumyapmak #kişiselgelişimeğitimleri #isgeğitimleri #apakakademi

Call Now ButtonHemen Ara