ISO 27001 Bilgi Güvenliği

ISO 27001 Bilgi Güvenliği

Teknolojinin imkânlarından her alanda sınırsız şekilde faydalanıyoruz. Ancak bu imkanlardan yararlanırken ortaya çıkan güvenlik sorunları çok ciddi endişeleri beraberinde getiriyor. İşte ISO 27001 bilgi güvenliği sistemi, dijital teknoloji içerisinde en güvenli şekilde nasıl hareket edilmesi gerektiğini öğreten bir standart ve bugün için firmalar açısından çok önemli bir referans. Peki, bu standart nasıl uygulanıyor? Firmalar bu kalite standardını alabilmek için neler yapmalıdır? Aşama aşama hep birlikte inceleyelim. Öncelikle ISO 27001 standardını yakalayabilmeniz için firmamızın bu alanda sizlere profesyonel danışmanlık hizmetleri verebileceğini belirterek konumuza başlamak istiyoruz.

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

Öncelikle genel bir hatırlatma çerçevesinde ISO kavramının neyi ifade ettiğini? açıklayalım. Daha sonra ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi hakkındaki diğer detaylara geçelim.  “International Organization Of Standardization” kısaltmasında oluşan ISO uluslararası standartları belirleyen bir teşkilat. Belirleyici bir kurum olması nedeniyle yayınladığı  kriterler ülkeler bakımından birer kalite belgesi olarak kabul edilerek uygulanır. Dolayısıyla bu standartların uygulandığına dair verilen her belge kurumlar için bir referans kaynağıdır diyebiliriz. Hatta bazı standartlar o kadar önemlidir ki ülkelerin yönetimleri ilgili standardı sağlamadan bazı işletmelere faaliyet izni bile vermeyebiliyorlar.

 

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi İşletmenin Prestijini Arttırıyor

Uluslararası alanda kabul edilmek ve bulunduğu ülkede prestijinin artmasını isteyen firmaların ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi kurarak pek çok avantaj elde edebileceklerini rahatlıkla söyleyebiliriz. Dilerseniz şimdi genel olarak adına “bilgi varlıkları” denilen ve korunması gereken bütün kavramları ifade eden bu standardı maddeler halinde aktaralım;

  • Dijital veri akışının sağlandığı her türlü cihazın güvenliği
  • Personelin veriyi elde ederken veya aktarırken uygulaması gereken güvenlik tedbirleri (e-posta, bilgisayar kullanımı, akıllı cep telefonları, flaş bellekler konularında güvenlik yönünden eğitilmesi)
  • Bilgi güvenliği Planlama, Uygulama ve İyileştirme
  • Bilgi varlıkları envanteri hazırlanması
  • Risk analizi (güvenlik açıklarının bulunması)
  • Büyük işletmelerin veri akışının sağlandığı cihazların güvenliği (Server uygulamalarının kontrol altına alınması)

Gibi daha pek çok uygulama İSO 27001 başvurusu öncesinde gerçekleştirilmesi gereken aşamalardır.  Lütfen bu konuyla ilgili olarak sormak istediklerinizi kuruluşumuz ile paylaşmaktan çekinmeyiniz. ISO 27001 belgesi alınma süreçlerinin tamamında sizlere uzman desteği sağlayan firmamızı tercih ettiğiniz için şimdiden teşekkür ediyor ve iyi çalışmalar diliyoruz.

#ISO27001 #ISO27001BilgiGüvenliği #ıso27001nedir #ıso27001danışmanlık #ıso27001eğitimi

Call Now ButtonHemen Ara